Aktualności

CYKL REPORTAŻY Z DZIAŁALNOŚCI ZESPOŁÓW I KAPEL LUDOWYCH Z GMINY BEDLNO

Lubimy śpiewać
Kobiety z Szewc Walentyna, tak jak wiele pań z naszej gminy, to dobre, zaradne i pracowite gospodynie. Wychowują dzieci, prowadzą wraz z mężami duże gospodarstwa rolne i te mniejsze-domowe. Ale, że energii w nich wiele, a i talentu Bóg nie poskąpił, te wszystkie codzienne obowiązki jeszcze im nie wystarczają. Od wielu lat każdą wolną chwilę poświęcają działalności w Zespole Śpiewaczym „Szewcowianki”. Zespół założyła w 1985 roku pani Helena Stępniak, która zamiłowanie do muzykowania odziedziczyła po tacie. Skład niemal rodzinny i atmosfera też. Na stałe związało się z zespołem 5 pań. Do dziś śpiewają: Stępniak Helena, Gołek Halina, Lewandowska Helena, Walburg Jadwiga, Sikorska Teresa a Józef Zieliński akompaniuje zespołowi na akordeonie. Śpiewają pieśni autentyczne, które czerpią z dawnych zbiorów swoich rodziców. Występują w tradycyjnych strojach łowickich.


Pierwszy występ „Szewcowianek” to Wojewódzki Przegląd w Wałach i od razu trzecie miejsce. I tak już zostało. Z roku na rok nagród przybywało i zawsze zespół klasyfikowany był w gronie najlepszych zespołów śpiewaczych. Brał udział w większości przeglądów wojewódzkich w województwie płockim przeglądach w Kutnie, na łódzkich „Tradycjach,99” zawsze plasując się w czołówce najlepszych zespołów. Największym sukcesem zespołu to wyróżnienie na Ogólnopolskim Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu w 2003 roku. Zespół reprezentował Gminę Bedlno w powiecie, województwie i poza granicami kraju (na Litwie).Biorą udział we wszystkich imprezach lokalnych. Dodajmy, że oprócz pań obecnie występujących w Zespole „Szewcowianek” śpiewały także: Stępniak Helena, Zieliński Józef, Gołek Halina, Lewandowska Helena, Znajewska Bernarda, Zielińska Halina, Domżał Wiesława, Fidrysiak Krystyna , Lewandowska Dorota, Smela Lidia, Walburg Jadwiga, Lasecka Stanisława, Sikorska Teresa.


W następnym artykule przybliżymy działalność Kapeli Ludowej z Bedlna.
 

Data Opublikowania: 30/03/2011

Czytaj więcej

XIII OGÓLNOPOLSKI KONKURS PLASTYCZNY

Rozstrzygnięto na etapie gminnym XIII OGÓLNOPOLSKI KONKURS PLASTYCZNY dla dzieci i młodzieży pod hasłem:

„ Powódź, pożar, dniem czy nocą -straż przychodzi ci z pomocą”

przeprowadzony przez Gminny Ośrodek Kultury w Bedlnie.

Data Opublikowania: 30/03/2011

Czytaj więcej

Wyjazd do warszawy

Gminny Ośrodek Kultury w Bedlnie dla mieszkańców gminy zorganizował wyjazd do Warszawy. Jest to bowiem miasto, w którym bardzo wiele się dzieje i w którym bardzo wiele można zwiedzić. Z pewnością, miejscem do którego warto jest pójść jest Muzeum Powstania Warszawskiego. Jest to jedno z najnowszych muzeów w Polsce, dzięki któremu poznać można wszystkie przyczyny i przebieg tego przełomowego wydarzenia. To Muzeum to połączenie historii i nowoczesności. Dzień po dniu, można prześledzić losy powstańców dowiadując się o ich działaniach oraz wpływie tych działań na historię Polski. Trudno opisać wrażenia i emocje jakie wywarło muzeum na uczestnikach.

Następnie pojechaliśmy na ul. Wiejską- mieliśmy okazję uczestniczyć w obradach Sejmu. Uczestnicy mieli okazję zobaczyć jak odbywają się obrady na Sali Sejmowej,
Zwiedzili galerię sali posiedzeń, hall główny (makieta kompleksu budynków sejmowych, tablica upamiętniająca posłów II Rzeczypospolitej, którzy zginęli w czasie II wojny światowej, gablota z laskami marszałkowskimi), Salę Kolumnową, "korytarz marszałkowski" Na koniec wędrówki zjedliśmy obiad w sejmowej stołówce „ Hawełka”
 

Data Opublikowania: 30/03/2011

Czytaj więcej

14. II - WALENTYNKI

Gminny Ośrodek Kultury w Bedlnie przygotował z tej okazji kino walentynkowe – film pt. „Randka w ciemno”. Wszyscy chętni, którzy przybyli mogli spędzić miłe chwile przy świecach i romantycznej muzyce. Nie zabrakło również słodkości , które były biletem wstępu.


Każdy uczestnik wieczoru otrzymał serduszko w postaci lizaka, które ufundował Pan Wójt.
 

Data Opublikowania: 30/03/2011

Czytaj więcej

Złote Gody

W dniu 2 marca 2011 roku w sali ślubów Urzędu Gminy Bedlno odbyła się uroczystość wręczenia medali dla par, które wspólnie przeżyły w związku małżeńskim 50 lat.

Dostojni jubilaci to: Marianna i Władysław Borkowscy, Stefania i Władysław Bandosowie, Marianna i Jan Gałusowie, Henryka i Julian Drabikowie, Irena i Tadeusz Chybiccy, Alina i Mieczysław Jarosowie, Zofia i Władysław Kowalczykowie, Agnieszka i Jan Nadolscy, Julianna i Wiesław Dudkowie, Sabina i Feliks Folwarniakowie , Zofia i Jan Sikorowie, Stanisława i Tadeusz Topolscy, Marianna i Wacław Pałatyńscy, Aniela i Czesław Torzyńscy, Danuta i Franciszek Zientarscy. Uroczystość, tak jak ponad 50 lat temu rozpoczęliśmy marszem Mendelsona, po którym Wójt Gminy Bedlno Krzysztof Kołach skierował w swoim przemówieniu ciepłe słowa do jubilatów. W imieniu Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej odznaczenia wręczył Wójt Gminy Bedlno Krzysztof Kołach i Przewodniczący Rady Gminy Jacek Tarka. Po wręczeniu medali i pamiątkowych dyplomów wzniesiono toast lampką szampana i tradycyjnym „sto lat”, po czym wszyscy zasiedli do stołu ze słodkościami. Gratulujemy tym parom tak pięknego jubileuszu i życzymy dalszego trwania w związku w pełnym zdrowiu.


Nie wszyscy jubilaci doczekali wręczenia medali, gdyż wśród jubilatów była też para małżonków Państwo Janina i Marian Świeccy, niestety Pan Marian Świecki zdążył tylko otrzymać list gratulacyjny od Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej. Pani Janinie również życzymy wiele zdrowia i czerpania radości z każdego dnia.
 

Data Opublikowania: 30/03/2011

Czytaj więcej

Bettiny, Konrada, Mirosława